"Nový" mikroskop Carl Zeiss NFPk

24.10.2021

Roli vedlejšího mikroskopu převzal Carl Zeiss NFPk. Přímo můj kus byl zakoupen firmou Kovo Praha v roce 1961.

Tento mikroskop mám osazený apochromatickými objektivy o zvětšení: 3,2; 20; 40; a dvěma 90x pro klasické pozorování. Pro fázový kontrast mám planachromatické objektivy: 6,3; 16; 40; 40 a 100x (PHv). Mikroskop je vybaven pankratickým kondenzorem s revolverovou hlavou, která umožňuje plynule nastavovat tok světla a měnit různé osvětlovací metody.

NFPk byl profesionální laboratorní výzkumný mikroskop využívající metodu procházejícího světla doplněnou o fázový kontast. Jeho speciálními vlastnostmi jsou odnímatelný kondenzorový tubus s pankratickým osvětlením, stabilní konstrukce a vícesměrový stůl. NFPk umožňuje použití světelných metod světelného a tmavého pole, fázového kontrastu a kvalitativní polarizace. Optika se může skládat z achromatů, planachromatů, apochromatů či planapochromatů a souvisejících okulárů. Jak již bylo řečeno, kromě výměny pankratického osvětlovacího systému lze vyměnit držák stolu mikroskopu, stůl se vzorky, rameno a celou hlavu. Díky těmto možnostem je NFPk všestranné zařízení, stejně jako jeho nástupce AMPLIVAL, které lze optimálně přizpůsobit jakémukoli úkolu.


pankratický kondenzor s možností nastavení numerické clony 0,16 - 1,4

Velkou předností NFPk kromě jeho možnosti libovolného přizpůsobení je jeho kondenzorový systém.

Tento aplanatický zoomovací pankratický kondenzor se třemi revolverovými hlavicemi. Tento systém uživateli umožňuje libovolně upravovat intenzitu světla tak, aby odpovídala hodnotě světelnosti objektivu. Kromě konstatního štělování od hodnoty 0,16 až po 1,4 lze také volit jedu ze tří čoček a tím si dále zmodifikovat světlo. na výběr je amplanatický brightfield kondenzor pro použití se silnými objektivy, 15mm kondenzor pro slabé objektivy a také čočka pro imerzní darkfield.

Pro fázový kontrast se poté otočí s fázovou sadou, která se nachází pod kondenzorem.


apochromatické objektivy s vysokým rozlišením a kompenzací chromatické vady a rozostření krajů

Apochromatické objektivy dosahují nejvyšší obrazové kvality, v němž je chromatická aberace korigována pro žlutou, zelenou, modrou a červenou barvu. Ke své funkčnosti potřebují kombinaci s kompenzačními okuláry, díky nimž dojde k odstranění chromatické diference (jiné zvětšení pro modré a červené světlo z důvodu odlišné vlnové délky). Při kombinaci s periplanatickými okuláry dojde také k vyrovnání ostrosti středu a okrajů zorného pole.

Planachromatické PHv objektivy dosahují vysoké ostrosti a hloubce ostrosti. Tyto objektivy obsahují speciální kroužky, díky nimž se užívají k fázovému kontrastu zvanému relief phase contrast.